Jak si zlepšit cizí jazykV dnešní době začíná být velkým zvykem učení jazyků. Podle různých výzkumů by každý člověk měl zvládat alespoň tři jazyky - mateřský a dva cizí.
Jelikož studuji pedagogickou školu, měla jsem možnost dvoutýdenní praxe na základní škole. Osobně jsem si vybrala sledovat paní učitelku, která učí český jazyk a znala mě už od dětství. Ovšem okolnosti nestály při mně a skončila jsem s několika paní učitelkami, kterým jsem koukala "přes rameno". Měla jsem možnost vidět právě i výuku anglického jazyka, který se na této ZŠ učí od třetí třídy. Konkrétně jsem sledovala výuku deváté třídy a BOHUŽEL jsem musela říct pouze smutné Wau…

Když jsem viděla úroveň angličtiny deváté třídy ZŠ, měla jsem děsivou husí kůži. Osobně si myslím, že má znalost angličtiny je poměrně dobrá (samozřejmě ve všem se můžu zdokonalovat) a když si vezmu, že jsem od těchto dětí vzdálená pouze o čtyři roky, nestačím se divit. Když si uvědomím, že anglický jazyk se učí už šest let, vůbec si nemyslím, že jejich dosavadní úroveň neodpovídá tomu, co bych očekávala. Proto jsem se zamyslela nad tím, jak se dá zlepšit úroveň anglického jazyka.

Pozitivní přístup a motivace
Bez něj nejde nic. Bohužel, paní učitelka, se kterou jsem na praxi byla, neměla mezi žáky chvalnou pověst a žáci se na její hodiny netěšili a nepřipravovali se. Je důležité, nějakým způsobem v člověku probudit zájem o studium cizího jazyka, protože bez zájmu to půjde opravdu velice těžko. V dětství jsem naštěstí zažila paní učitelku, která uměla zájem probudit a jelikož jsem ji měla ráda, bylo to pro mě i motivací. Právě motivace je dalším faktorem. Bez ní to také nejde. Sama jsem byla svědkem sama na sobě, že jsem si před dvěma lety řekla, že se chci dostat na studium angličtiny na PdF v Hradci Králové a začala jsem podle toho jednat. Dejte si nějaký cíl, který si chcete splnit - chcete zvládnout přečíst knihu v aj, chcete se podívat do anglicky mluvící země a dorozumět se, či se podobně jako já chcete studiu aj věnovat.

Filmy, seriály
Ano, uvědomuji si, že je to otřepaná fráze, ale ono to opravdu funguje. Zkuste si najít třeba seriál, který vás bude bavit a pusťte si ho v originálním znění s titulky. Po chvíli si začnete všímat, že už titulky nevnímáte. Já dnes v podstatě koukám pouze na seriály bez titulků a je to výhoda. Nemusím na ně čekat, více se "zažeru" do děje a více vnímám emoce.

Najděte si učební metodu
Tady se bude asi spíš jednat o slovíčka. Slovíčka jsou základ, na kterém pak můžeme stavět. Bez nich to nejde. A metod, jak se slovíčka učit se obrovská spousta, stačí si jen vybrat. Jedna moje učitelka na jazyk říkávala, že si slovíčka máme psát na kartičky. Vždy jsem se jí akorát vysmála, ale jednou jsem to opravdu zkusila - napsala jsem si na jednu stranu kartičky slovíčko v čj, na druhou stranu slovíčko v aj. Prošla jsem všechny a vyřadila jsem ty, které jsem uměla. Zbyla mi slovíčka, která jsem neznala, a učení mohlo začít. Po deseti kolech jsem vyřadila slovíčka, která jsem se naučila a takhle pořád dokola a dokola. Nakonec mi nezbylo nic, tak jsem jela znovu a všechna jsem uměla. Druhý den jsem si je zkusila znova, připomněla jsem si a hle, slovíčka byla v hlavě.

Nebojte se doučování
Já osobně bych nikdy neřekla, že si najdu někoho, kdo mě angličtinu bude doučovat. A ejhle, ono to tak je. S kamarádkou chodíme ke kolegyni jejího táty a vybudovaly jsme si spolu přátelský vztah. Dává nám různé materiály, kterých má opravdu hodně.
Nebojte se doučovatele vyměňovat. Přeci jenom se jedná o vaše peníze. Pokud vám doučovatel nebude vyhovovat, změňte ho. Určitě na hledání doučovatelů doporučuji stránku naucim.cz, kde si můžete vybírat podle krajů a předmětů.

Najděte si kamaráda se stejným zájmem
Já mám právě kamarádku, se kterou chodím na doučování. I ona se chce dostat na anglický jazyk na PdF UHK. A jelikož je to moje spolužačka, učitelé nám vyšli vstříc a můžeme spolu dělat všechny aktivity. Většinou to bylo tak, že jakožto silnější v aj, jsme pomáhaly slabším.

Čtěte
Ano. I když vaše angličtina není zrovna nejlepší, je to lepší než nic. Když jsem četla první knihu v aj, musela jsem si překládat slovo od slova, což by mi nakonec trvalo věčnost. Proto jsem s tím přestala a prostě jsem četla. A víte co? Ono to po chvíli začalo dávat smysl. Dnes se snažím číst v angličtině každý den.

Najděte si anglické aktivity
Mohou to být již zmíněné filmy. Já jsem se například přidala do týmu překladatelů, kteří překládají PC hry. Bohužel ale kvůli maturitě a přijímacím zkouškám jsem se toho musela vzdát, ale ten čas přes prázdniny jsem si využila. Aktivit může být velká spousta a klidně se můžete nabídnout i na doučování. Myslím, že pokud máte trpělivost a jste ochotní, nějakému dítěti začátky angličtiny vysvětlit můžete.

Jak jste si zlepšili angličtinu vy?
Článek pulikován 1. března 2016 na původní blog

Komentáře

Oblíbené příspěvky